דף הבית

יום חמישי, 11 בדצמבר 2014

מאמר בנושא מיתוג אישי

מיתוג בכלל ומיתוג אישי בפרט הינו נושא רחב מאד, במאמר שלפניכן אציג כמה נקודות חשובות שכדאי לתת עליהן את הדעת.מיתוג אישי עליו ארחיב בהמשך הינו תהליך שבו האדם משווק כמותג.כדי לדבר על מיתוג אישי, נסקור בקצרה מהו מותג ומהו תהליך המיתוג:
א.    מותג – מטרות, מרכיבים, ערכי מותג:מותג= מוצר + תג. שם, סמל, המיועד לזהות מוצר או שרות של יצרן או של מתווך.

 מטרת העל של יצירת מותג - בידול מן המתחרים.
מרכיבי המותג - מטרתם לייצר שליפה מיידית ממאגר הזיכרון של הלקוחות, ביניהם:
צבע - אדום של קוקה קולה מול כחול-אדום לבן של פפסי, צהוב של פז מול אדום של דלק וכו', 
צורה - הנייד הקטן והדק ביותר עם המסך הגדול ביותר

צליל - שימוש בשיר במהלך פרסומת, ג'ינגל ברדיו, ועוד. 
כיום ישנה רוויה עצומה של מותגים בכל התחומים, כך שקשה יותר ויותר להצליח בבידול.

חשבו על דוגמאות למותג עם מרכיבים כאלה, שאתן נזכרות בהם בקלות ובמהירות.
ערך המותג - הערך המוסף הניתן למוצר אל מול מוצר בלתי ממותג בתחום האיכות, התדמית או בתחום המחיר (David Aaker - 1991).תועלתו - היכולת להגביר את הרווחים המוחשיים והבלתי מוחשיים מהמותג.
דוגמאות לערכי מותג - ומותג מוכר שמיישם ערך זה:
תקשורת ישירה ואותנטית – סמסונג
מהירות – פורמולה 1
ידע – ויקיפדיהאמינות – קופ"ח מכבי וכו'.איכות ואליטיסטיות –  מועדון הנוסע המתמיד של חברת התעופה בריטיש איירוויז Club World לעתים נשלם מחיר גבוה יותר כשיהיה הולם את האיכות ואת התדמית שנקבל. אם זה מותג שנהיה גאים להיות מזוהים עמו, איכות שירות גבוהה ועוד.
 
ב.    מיתוג רגשי והקשר שלו לדת:

מיתוג רגשי - ג'נרל אלקטריק הייתה בין החלוצים של הגישה הרגשית למותגים: מודעות פרסומת שסיפרו סיפורים על אנשים שנסעו במכונית של המותג, כמו רופא או רוקח, וכך הגיעו למיטת הילד החולה, בדיוק בזמן להשיבו לחיים.
כיום ישנן דוגמאות כאלה בשפע, מי שלא נוהג בגישה רגשית למותגים הוא יוצא הדופן... אנו חיים בעידן שפע מוגזם בכל התחומים. נאמנות הצרכנים תיקבע על פי הנגיעה האישית שלהם אליו.
 
יתרונות המיתוג הרגשי: פנייה אל הרגש האנושי בתקופה בה העולם וסביבת השוק הופכים להיות יותר ויותר טכנולוגיים וחשוכי מגע אנושי. מילוי צורך בהכרה רגשית בסיסית.
דוגמא נפלאה ליצירת מערכת יחסים רגשית עם הלקוח מגיעה מעולם... הדת. 
מה יש בדת שיכול להוות מודל לחיקוי לכל מותג באשר הוא?
תחושת השתייכות ייחודית וחזקה | תחושת מטרה | החלשת המתחרים | אותנטיות
עקביות ויציבות | יצירת אשלייה של עולם מושלם | כח משיכה חושי
טקסים, סמלים ואייקונים | מסתורין.
אפל הינה חברה שחרטה על דגלה את המיתוג הרגשי כבסיס לכל מוצריה ופעילותה מול לקוחותיה.
 
ג.     מיתוג אישי:

ונעבור למיתוג האישי...
איש השיווק האמריקאי  טום פיטרסטבע את המונח "מיתוג אישי" במאמרThe Brand Called You שפרסם בשנת 1997.‏ הוא קבע כי מיתוג אישי אינו מתבסס על שיפור עצמי, אלא על "אריזה מחדש" או "מיצוב מחדש". כלומר, המיתוג לא נועד לשפר את האדם, אלא רק את הדרך שבה אחרים רואים אותו.אנשים בעלי מיתוג אישי ספונטני –הבחורה שאוהבת ספורט אתגרי | הבחור שאוהב לתקן דברים | האדם שיודע תמיד הכל בכל נושא וכו'. כל תכונה או תפקיד שכזה הם ערכים של המותג האישי שלהם.לעתים אדם מפעיל על עצמו באופן יזום תהליך מיתוג אישי.מטרתו, כמו במיתוג מוצרים וחברות, בידול. לקדם אדם בחייו העסקיים, המקצועיים וגם האישיים, עקב הצורך להתבלט בסביבה רווית מתחרים.איך נעשה המיתוג? על ידי הדגשת תכונות רצויות על פי הערכים שהוא מעוניין להקרין ו/או לחיות לפיהם. מהם הערכים המבדלים של האדם אותו ממתגים וכיצד יבליט ערכים אלה בדרך המתאימה והנוחה לו.עבור מי נעשה המיתוג האישי? לקוחות ומעסיקים פוטנציאליים, בן זוג עתידי, קולגות, מתחרים, אויבים, וגם סביבתו הרגילה של האדם.מה התוצאה הרצויה? בהמשכו של התהליך האדם אמור להוות מותג שיעורר רגשות וערכים מוגדרים אצל אנשים אחרים.יש המבצעים את תהליך המיתוג האישי בעצמם, ויש הנעזרים ביועצי תקשורת, יועצי תדמית, מאמנים אישיים ועוד.
סלבריטאים – המיתוג האישי כל כך מוצלח ומבדל עד שהם הופכים למייצגי דור שלם לעיתים, אחריות כבדה שאף עלתה למספר רב של אישים בחייהם.
אם כשיוצרים מותג חדש צריך לחשוב על: מהו הרעיון / השירות / המוצר שלכם? | ערכי המותג | פילוח קהל היעד שלכם | מהו סוג המותג?יצירת סימן מסחרי | יצירת המיתוג החזותי – עיצובי | יצירת מכלול חלקי המותג האחרים והשקתו -שיווק ופרסום עם הכניסה לשוק
אז... על מה צריך לחשוב כשרוצים לעשות לעצמנו מיתוג אישי?
על איזו תכונה טובה או מושכת אנו רוצים לשים דגש (ערכים)?
גם פה קהל היעד חשוב – עבור מי אנו עושים את המיתוג האישי?
יצירת סטיילינג אישי (אביזר, צבע, ביגוד) | שיווק עצמי - להתחיל ליישם את המיתוג האישי
כיום, בעידן שפע המידע, כדאי לכולנו לנהל בעצמנו את תדמיתנו, להדגיש מול החברה את מה שאנחנו מעוניינים ולא לסמוך על הסביבה.
לסיכום – מיתוג בכלל ומיתוג אישי בפרט הינם תחומים שמתפתחים בקצב מהיר בימינו ולכולנו כדאי לשים לב ולהישאר מעודכנים כל הזמן.
כתבה: הדס בכרמעצבת תקשורת חזותית ומאיירת, מרצה ומדריכת עיצוב, מיתוג ויצירה אקולוגית, כתבת בנושאי פנאי ואקולוגיה. בעלת עסק לבגדי תינוקות אורגניים אותם אני מייצרת בישראל.
Facebook - www.facebook.com/babyhaba

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה